צילום: יעל צור
צילום: יעל צור
צילום: יעל צור
צילום: יעל צור

אות הגלובוס הירוק,  האוסקר  הסביבתי של ישראל,  במסגרת  יום הסביבה בכנסת, ביום ג' ה-17.6.14, בקטגורית 'אישיות ציבורית' יוענק השנה למיקי חיימוביץ' שלנו.

אנחנו גאים מאד במיקי ומכירים מקרוב את פועלה למען הסביבה במשך כל השנה. עכשיו מוענק לה אות רשמי על פועלה. וכך נכתב על הנימוקים לקבלת הפרס עליה:
"אות "הגלובוס הירוק" לאישיות ציבורית מוענק למיקי חיימוביץ' על גיוס כוחה הציבורי וכישוריה המקצועיים להבאתה לארץ ולקידומה של יוזמת Meatless Monday  שאותה מוביל בין השאר בבריטניה סר פול מקרתני, הקורא לציבור להפחית אכילת בשר פעם בשבוע באופן קבוע.

ההזדהות עם היוזמה וההבנה של המשמעויות הסביבתיות והבריאותיות של תעשיית הבשר, כפי שחשף דו"ח האו"ם לשינויי האקלים, הביאו את חיימוביץ לתרום מזמנה ומרצה לקידום היוזמה בישראל. בלי להטיף מוסר וללא שיפוט מובילה חיימוביץ' בדוגמא אישית לעשייה סביבתית וחברתית משמעותית ופורצת דרך שנכנסת ללב הציבור הישראלי עם מסר גדול ובקשה קטנה לשינוי בהרגלי החיים.

פרויקט "יום שני ללא בשר" מתארח בארגון הגג חיים וסביבה ופועל לקדם את המודעות לחשיבות נושא המזון כחלק מאורח חיים מקיים. עשרות מפעלים ומוסדות כבר אימצו את היוזמה, ומשלבים אותה בחדרי האוכל המוסדיים. חיימוביץ' גם פעלה להביא להתגייסות הממסד: בכנסת הוקמה שדולה לנושא ובמזנון המשכן  אומץ המיזם; משרדי הגנת הסביבה והחינוך מקדמים שילוב נושא מזון מקיים בלימודי הסביבה והקיימות בבתי הספר;  ומשרד הבריאות יקיים פיילוט של המיזם במפעל ההזנה הלאומי ובמערכת הבריאות. ראש הממשלה נתניהו ורעייתו הכריזו, כי בביתם הם מאמצים את יוזמת "יום שני ללא בשר"."

globus 10

 

פרסי הגלובוס הירוק מוענקים זו השנה ה-11 ברציפות והם נחשבים לאירוע השנתי המרכזי של ארגוני הסביבה. את הטקס מוביל 'חיים וסביבה' – ארגון הגג של ארגוני הסביבה בישראל, בו חברים כ-130 ארגונים מכל רחבי הארץ. בטקס יוענקו אותות הוקרה ל-11 זוכים על מצוינות בפעילות למען הסביבה, וגלובוס אחד שחור, המהווה אות קלון לגורם המסכן או פוגע בסביבה.

טקס הגלובוס הירוק מתקיים השנה במסגרת יום הסביבה בכנסת, הכולל שורה ארוכה של אירועים ופעילויות, בשיתוף עם השדולה הסביבתית-חברתית בכנסת ומיזם "כנסת ירוקה". בין היתר יערכו דיונים בוועדות הכנסת השונות בנושאי ליבה המעסיקים את התנועה הסביבתית בישראל, ויתקיים דיון במליאה בהצעות חוק והצעות לסדר בנושאי סביבה.  מאות פעילים מעשרות ארגונים סביבתיים מכל רחבי הארץ צפויים להשתתף, לצבוע בירוק את מסדרונות הכנסת ולהשתתף בטקס הענקת הגלובוס הירוק.

נאור ירושלמי, מנכ"ל חיים וסביבה, הוסיף ואמר: "אות הגלובוס הירוק חושף את מלוא רוחב היריעה של עבודתם המסורה, המתמשכת והמקיפה של ארגוני הסביבה ושל פעילים יחידים, מתנדבים, עובדי ציבור ורבים אחרים, המחזקים בפעילותם את רווחת הכלל, בריאות הציבור והשמירה על משאבי העתיד". לדברי ירושלמי "דווקא לנוכח הניסיונות לסלק את הקול האזרחי והסביבתי מתהליכי קבלת החלטות, קיום הטקס בכנסת הוא חשוב ויסייע להעלות את המודעות לנושאי הסביבה ולמרכזיות שלהם בקרב מקבלי ההחלטות".

השנה מוענקים האותות במסגרת  יום הסביבה הבינלאומי בכנסת ועל כך אומר ירושלמי "בשנה האחרונה עשתה כנסת ישראל כברת דרך גדולה ומרשימה לאימוץ דפוסי חשיבה והתנהלות מקיימים. אנו מצפים כי התנהלות וחשיבה סביבתיים אלו ינחו את הכנסת גם בבואה לדון בנושאי סביבה וחברה בוערים המובאים כיום לפתחה, כמו עתידם של משאבי הטבע שלנו, זכות הציבור להשתתף בתהליכי תכנון וקבלת החלטות ועוד".