בנובמבר 2013 סיפרנו לכם על הקמת שדולת מיטלס מאנדיי בכנסת ישראל, ביוזמת ח"כ ליפמן ועל הצטרפות ראה"מ בנימין נתניהו ורעייתו לתנועה. עכשיו זה קורה – כנסת ישראל תהיה הפרלמנט הראשון בעולם לאמץ את meatless  Monday , שני ללא בשר.

השקת תפריט 'שני ללא בשר' במזנון הכנסת
השקת תפריט 'שני ללא בשר' במזנון הכנסת

ביום שני, 10 בנובמבר 2014, יתכנסו סביב שולחן אחד במזנון הכנסת השר להגנת הסביב (בינתיים), עמיר פרץ, השרים ליבני, ארדן, גרמן, יו"ר השדולה הסביבתית בכנסת, יו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין, מנכ"ל הכנסת, רונן פלוט וח"כ דב ליפמן, ראש השדולה ל'שני ללא בשר בכנסת', חכ"ים נוספים,  מיקי חיימוביץ' וחברת Sodexo, מפעילת מזנון הכנסת בשיתוף פעולה עם יוניליבר. במסגרת ארוחה חגיגית זו יושק במזנון הכנסת Meatless Monday – שני ללא בשר.

מדי יום שני יוגשו במזנון הכנסת 3-4 מנות עיקריות טבעוניות וצמחוניות, בנוסף לתפריט הבשרי המוגש, במטרה להקל על בחירת מנות שלא מן החי לטובת צמצום צריכת הבשר גם בבית הנבחרים הישראלי. השקת היוזמה מצטרפת לשורה של צעדים להפיכת המזון המוגש לנבחרי העם לבריא יותר. עוד פעולות בריאותיות שיתלוו ליוזמה: פתיחת מזנון חלבי לארוחות קלות, הגדלת מגוון המנות דלות השומן והפחתת נתרן וסוכר.

חברי הכנסת ועובדיה מצטרפים למעלה מ-300,000 ישראלים פרטיים ובעשרות חברות וארגונים, מוסדות ציבור וחינוך, עיריות ומסעדות.  עד כה התרומה לסביבה היא צמצום זיהום אוויר השווה ערך להורדת כ-20,000 מכוניות מהכביש לצמיתות.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו אמר כבר בנובמבר: "אני מברך על היוזמה. לצד האחריות שלי כרה"מ להגן על החיים שלנו כאן, אני חש מחויבות להגביר את המודעות לפעולה נגד צער בעלי חיים".

מיקי חיימוביץ', בירכה את שוכני המשכן על הצטרפותם ואמרה: ״אני שמחה שמעכשיו גם הח"כים ועובדי המשכן יוכלו בעשייה פשוטה לפעול לטובת הסביבה והבריאות ולתת דוגמא אישית לציבור. אני מודה ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין ולמנכ"ל הכנסת רונן פלוט וכן ולח"כ ליפמן, שהקים את שדולת מיטלס מאנדיי בכנסת". 

"המיזם הוא חלק ממהפכת המזון הבריא שהטמענו במערך ההסעדה יחד עם מנכ"ל הכנסת וצוותו. המגוון ואפשרויות הבחירה הצמחוניות יסייעו לנבחרי העם ולכל באי המשכן לקבל תזונה בריאה ומגוונת. אנו מזהים, כי יותר סועדים בישראל מעלים את הדרישה למזון בריא יותר ולמנות צמחוניות וטבעוניות ואנו נערכים בהתאם, מבחינתנו מגמת המזון הבריא היא מגמה חיובית  הנמצאת כאן כדי להישאר" אמר אודי בן שימול, מנכ"ל  Sodexo On Site בישראל, מפעילת מזנון הכנסת.

אז איזה מנות יקבלו בהשקה?

טחינה עם מסבחה של קטניות וסויה – טחינה עם מסבחה של קטניות, שעועית לבנה אדומה, חומוס גרגירים ,סויה ואפונת גינה.
פסטייה במילויי ירקות טופו ואגוזי מלך – עלי פילו במילוי של מבחר ירקות שורש מוקפצים עם טופו ואגוזי מלך לצד סלט כרוב יפני קייצי.
ירקות וטופו בנוסח סצ'ואן על אורז סיני מוקפץ – ירקות מוקפצים בשלל צבעים על מצע של אורז סיני מוקפץ בנוסח סצ'ואן.

נאחל ליושבי המשכן הרבה בריאות ואוכל טעים, בעיקר בימי שני