מידע לרשויות מקומיות וצהרונים על יום ללא בשר במערכת החינוך

תודה על הנכונות להצטרף לתנועה העולמית של צמצום צריכת בשר גם בהזנת ילדים!

תזונה ים תיכונית

מגמה זו היא בהלימה מלאה עם המלצות  משרד הבריאות לתזונה ים תיכונית, תזונה המבוססת בעיקרה על הצומח: ירקות ופירות, דגנים מלאים וקטניות, שמנים בריאים, אגוזים וזרעים, מוצרי חלב רזים ובשר (בקר, עוף, דגים…) – במידה ולא כל יום.

חוזר מנכל משרד החינוך שיצא באפריל בנושא "הזנה וחינוך לתזונה נכונה במוסדות החינוך" קורא ליישם המלצות אלו. ההנחיות בחוזר המנכ"ל מגדירות (פרקים 9 ו-10 "הזנה וארוחות בגני הילדים" ו"ארוחת הצהריים בבית הספר") יום מנה צמחונית של קטניות מבושלות (כדוגמת עדשים, אפונה, חומוס, לוביה, שעועית יבשה וסויה). לא כתוספת אלא כמנה עיקרית.

אנו נשמח לסייע ביישום חוזר המנכ"ל ברשות המקומית שלכם.

מיקי3נוכל להגיע לפגישות הסברה במטרה לגייס את הגורמים הרלוונטיים ברשות (אגפי חינוך, בריאות, סביבה, הורים ועוד), להעמיד לרשותכם חומרי הסברה והדרכה לצוותים חינוכיים ולהורים, לתאם הרצאה של מיקי חיימוביץ (בתשלום כתרומה לעמותה) במסגרת ערבי הסברה להורים על התזונה בעיר, להציע רעיונות למתכונים שיכולים לעזור לספקי המזון להגדיל את ההיצע, ייעוץ דיאטני בשילוב מנה צמחונית ברשויות שעדיין לא להן דיאטנית, ובקרוב  – ערכת פעילויות בנושא קטניות לגיל הרך שתוצע לגננות.

 

 

שאלות ותשובות

שאלות נפוצות בנושא יום ללא בשר במערכת החינוך

הכשרת צוות חינוכי לתיווך מאכלי קטניות

מצגת קטניות או לא להיות: הכשרה שאורכה כשעה והבנויה כסט שקפים עם הסברים מפורטים ומידע רקע ב notes . ניתן להשתמש במצגת במלואה או בחלקים ממנה. את ההכשרה, שנכתבה יחד עם גולדי אורלן ובייעוץ דיאטניות מעמותת עתיד, יכול להעביר משהו מהרשות או משהו מטעמנו (בתשלום) וניתן לשלבה בהכשרות קיץ או מאוחר יותר במהלך השנה בתחומי הבריאות או הקיימות. המצגת כוללת מידע על הקטניות והערך התזונתי שלהן, איך מכינים ואוכלים אותן (כולל טיפים לקחת הביתה!), למה בכלל חשוב לאכול קטניות (ישנה התייחסות ליתרונות הבריאותיים, הסביבתיים והכלכליים) ובעיקר – מה בין קטניות לילדים בגיל הרך ואיפה צוות הגננות והסייעות בכל הסיפור.

דף חלוקה למשתתפות ההכשרה על קטניות: קטניות או לא להיות – כל היתרונות בדף אחד להדפסה נוחה.

חוברת מתכונים מהצומח

%d7%a2%d7%9e%d7%95%d7%93-%d7%a9%d7%a2%d7%a8-%d7%97%d7%95%d7%91%d7%a8%d7%aa-%d7%9e%d7%aa%d7%9b%d7%95%d7%a0%d7%99%d7%9dחוברת מתכונים של מנות קטניות מבושלות שיכול לסייע ביישום חוזר המנכל ליום צמחוני בשבוע.

בחוברת זו ריכזנו עבורכם מתכונים למנות שבישלנו, שיפרנו, ובדקנו עם ילדים. כל מתכון מספיק מנות וכולל רשימת מצרכים, הוראות הכנה וחישוב ערכים תזונתיים. חוברת זו הינה תוצר של שיתוף פעולה פורה בין עמותת יום שני ללא בשר, עמותת תנו לחיות לחיות, ו Food Revolution Israel נציגי ג'יימי אוליבר בארץ. נשמח לקבל מכם הערות, משוב על המנות, ומתכונים נוספים למנות מן הצומח שילדים אוהבים.
בהצלחה בהעשרת המגוון וההיצע של מנות מהצומח – למען בריאות הילדים שלנו ולשם שמירה על הסביבה ועל בעלי החיים עמם אנו חולקים את עולמנו.

מוצרים נוספים מהצומח מאושרים ונכללים בקטלוג המוצרים של מערך ההזנה הארצי.

 

פעילות חינוכית לגיל הרךלוגו בריאות בתרמיל.jpg

בריאות בתרמיל – ערכת פעילויות בנושא קטניות לילדים בגיל הרך במאגר הממוחשב לתכניות חינוכיות חיצוניות במערכת החינוך. תוכנית זו פותחה ע"י אנשי חינוך בייעוץ מקצועי של משרדי החינוך והבריאות ועמותת הדיאטנים עתיד.

מיקי1מה עוד תרצו לראות כאן? שלחו לנו מייל ונשמח לפרסם חומרים נוספים שיוכלו לסייע לכם בתכנון ויישום מהלך חשוב זה.

נשמח לקבל תגובות, הערות והצעות מכם ב info@meatlessmonday.co.il