ביה"ח בני ציון בחיפה מאמץ את Meatless Monday

קטגוריות מאמרים

ביה"ח בני ציון בחיפה מאמץ את Meatless Monday

26.11.2012 מערכת Meatless Monday

ביה"ח "בני ציון" בחיפה הצטרף ל-Meatless Monday. מי שיזם את המהלך, ד"ר מיכאל גרוס, אומר שזו רק תחילת התהליך

המרכז הרפואי "בני ציון" הוא בית החולים הוותיק ביותר בחיפה. הוא קיים משנת 1922 ומונה היום כ-450 מיטות. עשרות אלפי מבקרים בשנה מגיעים אליו ואלפי תינוקות נולדים בו. מקום גדול כל כך מנהל אופרציה לא רק מול החולים ומשפחותיהם אלא גם מול צוות של מאות אנשים. לאחרונה, הצטרף גם "בני ציון" אל יוזמת 'שני ללא בשר'.

יוזם ההתקשרות והביצוע של Meatless Monday בבית החולים הוא ד"ר מיכאל גרוס, רופא בכיר במחלקה האורולוגית.

מתי שמעת לראשונה על היוזמה ואיך נוצר הקשר עם מיטלס מאנדיי?

קשה לי למקם במדויק בזמן מתי שמעתי על מיטלס מאנדיי לראשונה. התחושה שלי שזה היה קצת באוויר קודם. מרגע ששמעתי על כך חשבתי להביא את היוזמה לבית החולים. כלומר, מבחינתי לא היתה חשיבות שזה יהיה דווקא יום שני. רציתי בעצם לצמצם את צריכת הבשר בביה'ח.

למה חשבת שיוזמה זו מתאימה לבית החולים?

הדבר היה לי טבעי לגמרי, שבית חולים ש"חורט" על דגלו את כל נושא הבריאות גם יהיה שותף לדבר כזה. לצורך קידום הענין הלכתי על כמה חזיתות.

איך התחיל תהליך ההטמעה בארגון? למי פנית ואיך הגיבו  ליוזמה?

ראשית, יצרתי ראש חץ שמורכב מגסטרוטנטרולוג, דר' דין קרן שמתמקד בתזונה, בת חן כהן דיאטנית ביה'ח, דר' אלעד שיף, סגן מנהל מחלקה פנימית ונטורופת ופרופ' אורי רוזנשיין שהוא מנהל המכון הקרדיולוגי. כל אחד מכיוונו תמך ביוזמה.

שנית, פניתי אל מנהל המטבח, ששמח לשתף פעולה. מנהל המטבח, שאחראי גם על תמחור המזון, בדק שיום צימחוני לא יצא יקר יותר מהחלופה הבשרית. אגב, במקרה יצא שמנהל המטבח מצא שמבחינתו יום ב' הוא היום הנוח לו ביותר כיום צמחוני. כאמור, כלל לא כיוונו דווקא לשני אבל כך היה נוח ממילא.

לא רק מנהל המטבח התלהב – כל צוות הטבחים שמח ומבחינתם הדבר נתפס כ"שובר שגרה" מבורך. עם הנתונים הנ"ל פנינו להנהלת ביה'ח.

מה היו הקשיים של הטמעת היוזמה במערכת?

אני חייב לציין שקיבלנו שיתוף פעולה נהדר. ההסתיגויות היחידות שעלו היו שגם ב'שני ללא בשר' צריך חלופה  בשרית למי שמעונין, כך שלא "נכפה צמחונות". האמת היא, שדבר זה כלל לא הפריע לי והדבר האחרון שרציתי הוא ליצור אנטגוניזם.

במקביל כבר יצרתי קשר עם מיקי חיימוביץ' ו-Meatless Monday הארצי. הם שלחו לנו חומרים לגרפיקה.

איך עברה ההשקה אצל עובדי הארגון ואיך קיבלו אותה?

לאחר שקיבלנו 'אור ירוק' החלטנו למנף את הענין ולעשות יום, שיהיה "יריית פתיחה" ובמרכזו 'שני ללא בשר'. הסתייענו במח' השיווק (של בית החולים) ועשינו מסע פרסום קצר בביה"ח. בנוסף, בהיותנו ביה"ח (הציבורי) הראשון שמצטרף ל'שני ללא בשר',  שילבנו גם את מח' יחסי הציבור שלנו.

קבענו יום פתיחה שיהיה מורכב מכמה הרצאות קצרות. הנכונות של מיקי חיימוביץ' לתת הרצאה, העלתה גם היא את אטרקטיביות הענין.

איך היו התגובות אחרי ההשקה?

היה יום פתיחה נהדר. הפידבקים היו מצויינים והיה יום הרצאות מוצלח. מיקי היתה לבבית וגם צוות המטבח יצא מכליו (תרתי משמע) ועשה הפנינג בחדר האוכל של ארוחת צהריים עם מגוון של כשש מנות צמחוניות מאד מוצלחות.

הדבר לא עתיד להגמר שם. בתכנון שלנו לחזק ולהעמיק את המעורבות; אני מתכוון להביא חולצות של Meatless Monday לכל צוות המטבח, כך שאנשים שיגיעו לחדר האוכל בימי שני, ייחשפו שוב לא רק לאוכל הצמחוני אלא גם לרעיון. בנוסף, נקיים הרצאות המשך לצוות ביה'ח בעניניי תוזנה ואקולוגיה על מנת להעמיק את המודעות ושיתוף הפעולה.

התחושה הכללית בביה'ח דומה לסקר שנעשה ע'י Meatless Monday הארצי – לרוב האנשים כלל אין בעיה לוותר על בשר בימי שני בתנאי שתהיה להם חלופה צמחונית טעימה. עדיין אין לי סטטיסטיקות איזה אחוז מהאנשים עדיין לוקח את המנה הבשרית אבל אני מקווה שעם הזמן האחוז הזה ילך וירד.

האם אתה עצמך צמחוני או מקפיד על אורח חיים דומה?

אני עצמי צמחוני לא אדוק. כלומר, לעיתים רחוקות אני עלול לאכול דג. בכלל. אני די מסרב להפוך צמחונות לענין דיכוטומי ולדת. מבחינתי שכ"א יעשה מה שהוא מרגיש ובלבד שצריכת הבשר תרד.

כרופא, מה דעתך חשיבות היוזמה מבחינה בריאותית?

כרופא, אני חייב לאמר שהעניין הבריאותי הוא חשוב אך משני מבחינתי. כיוון שלמשנתי אני עתיד ממילא ללכת לעולמי ביום מן הימים, אין לי בעיה להמיר כמה שנים בשנים אחרות, בהן אוכל דברים טעימים, אלא מאי, למה להתאכזר לכ"כ הרבה בעלי חיים בדרך?

לאתר בית החולים בני ציון
עוד פרטים על 'שני ללא בשר'